.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

استند چيست؟

استند طرح يا دستاوري است كه بطريقي طراحي و ساخته شده تا بدون استفاده از هر گونه وسيله كمكي روي زمين يا مكاني قراردارده شود و استندهاي تبليغاتي ، طرحهايي هستند كه طراح در آن موضوع طراحي شده را طوري پي ريزي مي‌كند كه فرم نهايي به تنهايي و باامكانات مخصوص به طرح در محل مناسب خود قرارگيرد و امر تبليغ را به انجام رساند. استند تلفيقي از طراحي گرافيكي و طراحي صنعتي است. در واقع استند محصولی است که از آن برای نمایش و تست محصولات مختلف از جمله آرایشی، بهداشت شخصی،زیور آلات،تلفن همراه و ...استفاده می شود.

تقسيم‌بندي استندها چگونه است؟

استندهاي تبليغاتي انواع مختلفي دارند و هر نوع آنها داراي ويژگي‌هاي خاص خود مي‌باشد به طور كلي آنها را به دو دسته مي‌توان تقسيم نمود :
            1- استندهايي كه از آنها در مكانهاي سرپوشيده استفاده مي‌گردد.

            2- استندهايي كه از آنها در محيطهاي باز استفاده مي‌گردد.

- استندهاي گروه اول ، بيشتر جنبه تزئيني بوده و نسبت به استندهاي گروه دوم با ظرافت بيشتري ساخته مي‌شوند. مورد استفاده آنها در سوپرماركتها، روي پيشخوان مغازه‌ها و ويترين‌هاست و در اشلهاي بزرگتر ، در داخل سالن نمايشگاهها ، مورد استفاده دارد.

- استندهاي گروه دوم، استندهايي هستند كه اندازه آنها اغلب بين نيم‌متر تا اندازه يك ساختمان بزرگ و بلند متغير است و بسته به نوع استفاده ، در ساخت آنها از امكانات تكنيكي خاص بهره‌برداري مي‌شود.اين نوع استند را در خيابانهاي داخلي شهرها ، بيرون شهر ، مكانهاي عمومي و سرباز ، پاركها ، محوطه نمايشگاه‌ها و ساير تفريحگاههاي عمومي مي‌توان مشاهده نمود. باتوجه به انواع استند ، در طراحي هر يك از آنها بايد موارد خاصي را مورد توجه قرارداد. از جمله طراحي گرافيكي با شكل ظاهري ، رنگ ، جنس ، استند ، نوع طراحي حروف ولي آوت امكانات تكنيكي خاص از قبيل نور ، حركت ، … كه در مباحث بعدي با گستردگي بيشتري آنها را توضيح مي‌دهيم.

طراحي گرافيكي استند؟

طرحي كه بتواند پيام خود را به روشي اصولي و فني به مخاطبين ارائه دهد دارای ارزش می باشد. گرافيست مسئول است كه پيغامي را رد و بدل نمايد و در طراحي گرافيكي راههاي بسياري وجود دارد كه بتوان اين مسائل را حل نمود. بيشتر اوقات راه حل نهايي در طرحي است كه كاراكتر واقعي آگهي را در خود گنجانده است و يك فيگور يا يك تصوير لوكس نمي‌تواند جواب هر مسئله را به ما بدهد. حتي اگر طراح ساعتها وقت خود را صرف آن نموده باشد. تحقيق در رابطه با پيدا نمودن طرح و بيان جديد را ارتباطات ، چيزي است كه يك گرافيست هميشه بدنبال آن مي‌باشد. بايد دانست كه چه طرحي در بازاركار استند خواهان بيشتري دارد؟ 

بطور مسلم طرحي كه بتواند ارتباط را به سادگي برقرار نمايد. طراحي گرافيكي موثر و قوي در استند ، به فاكتورهاي بسياري بستگي دارد كه ممكن است به موازات ديگر اهرمهاي تبليغاتي قرارگرفته باشد. فضاي نمايش و تصوير سازي مهمترين فاكتوري است كه تمام فكر و حواس طراحي را به خود معطوف مي‌سازد. اين دو عامل در استند از اهميت بسزايي نسبت به ديگر طراحي‌هاي گرافيكي برخوردار است. بايد خاطر نشان نمودن كه استند از جمله كارهايي تبليغاتي است كه دائماً در محيطي كه به خاطر آن طراحي شده است باقي مي‌ماند. موفقيت در انتخاب تصويرسازي ، در پايداري و فروش محصولات تأثير به سزايي دارد. براي اين مقصود بايد توجه نمود كه از استند در كجا و چگونه استفاده مي‌شود ، و به چه نحوي در معرض ديد بازديدكنندگان قرارمي‌گيرد. آيا بينندگان مانند سوپرماركتها ، سريع از جلوي استند عبور خواهند نمود يا اينكه استند در يك بوتيك قرارمي‌گيرد كه بيننده بتواند سرفرصت به تماشا بايستد؟ 

هر كمپاني يا فروشگاه براي فروش محصولات خود از تكنيكهاي مختلف روانشناسي استفاده مي‌كند و براي هر فروشگاهي مصرف‌كننده‌اي با خصوصيات فكري جداگانه وجود دارد. اين فاكتور ريشه و اساسي براي تصميم‌گيري گرافيست در كار طراحي است.

چگونه بايد از رنگ در طراحي استند استفاده كرد؟

امروزه يكي از موثرترين روشهاي روانشناسي در كليه امور ارتباطي جامعه تست و آزمايش رنگ است. آنچه كه ميان رنگ ، فرم ،‌ اندازه و غيره سريعتر به چشم مي‌آيد ، رنگ است. 

بدين معني كه از ميان تمام فرآيندهاي موجود رنگ سريعتر از مواد ديگر بوسيله چشم ، مغز انسان را مورد توجه قرارمي‌دهد. آنچه كه واضح است رنگها نه تنها در روحيه انسان تأثير قابل ملاحظه‌اي را مورد توجه قرارمي‌دهد. آنچه كه واضح است رنگها نه تنها در روحيه انسان تأثيرقابل ملاحظه‌اي دارند بلكه تحقيقات جديد ثابت كرده است كه رنگها روي اعصاب و بدن آدمي نيز مؤثر هستند.
علاقه و توجه انسان به رنگ از ديرباز وجود داشته شايد رنگ ميوه‌ها و گلها از عواملي بوده‌اند كه بشر را به اين دو عامل مفيد زندگي جلب كرده باشند. در انتخاب رنگ بين افراد تفاوت قابل ملاحظه‌اي وجود دارد ، يك رنگ آبي را بر رنگهاي ديگر ترجيح مي‌دهد و ديگر رنگ سبز را دوست داشتني مي‌شناسد. البته اينها احتمالاً مربوط به يكسري از خصوصيات روحي و حتي ضمير ناخودآگاه انسان يا زمينه‌هاي ذهني ، تجربه‌ها، تداعي معناي و حوادث ديگر است به طور مثال استفاده از رنگ در نقاشي بيشتر سليقه شخصي است ولي رنگ در طراحي گرافيكي و بازار فروش اهميت خاصي دارد و نبايد بي‌توجه به اطراف و يا سليقه شخصي آنرا انتخاب و استفاده نمود در مورد انتخاب رنگ براي استند ، محل استفاده از آن خود نيز بستگي به اين دارد كه ، استند در محيط باز استفاده مي‌شود يا در محيط بسته ، شبها مورد استفاده قرارمي‌گيرد يا روزها ، در داخل ساختمان با چراغ فلورسنت روشن مي‌شود يا لامپ معمولي ، در يك سوپر ماركت مورد استفاده قرارمي‌گيرد يا در محوطه يك نمايشگاه يا در يك موزه؟ بنابراين وقتي در مورد انتخاب رنگ در طراحي محيط يك استند سخن به ميان مي‌آيد مهمترين اصل برمي‌گردد به چند مسئله بسيار مهم.


            الف- فرهنگ جامعه ، مانند عوامل زيست محيطي (جغرافيايي) ، فرهنگ قومي (فولكوريك)

            ب- اصول علمي رنگ‌شناسي چون مباني رنگ ، شناخت ارزشهاي رنگي ، كنتراستها و حتي روانشناسي رنگ

نمايش و عرضه كالا در استندهاي تبليغاتي

هر هدف تبليغاتي در طراحي استند روشهاي مخصوص به خود را ايجاب مي‌كند. اين روشها و ويژگي‌هاي خاص، محدوديتها و پتانسيل‌هاي محدود براي رشد را بيان مي‌نمايد كه براي بسياري از حرفه‌ها و مشاغل مفيداست. استندهاي تبليغاتي ، نام ، مواد و مصالحي كه در يك كمپاني و يا شركت موجود است معرفي مي‌كنند. استندها مصرف‌كنندگان را معرفي مي‌كنند و پيامهاي بازرگاني را مستقيماً به فروشگاههاي كوچك مي‌رسانند. 
استندهاي تبليغاتي، با ارتباط خاصي كه با خريدار برقرار مي‌كنند و با حضور خود در تبليغات براي مصرف كننده ، توجه وي را به خود جلب مي‌نمايند و بدين وسيله موجب خريد مي‌گردند در ، واقع مانند يك منبع اطلاعاتي و آموزشي عمل مي‌كنند. يكي از اهداف استندها نمايش محصولات در بازارهاي خرده فروشي مي‌باشند و اين مسئله كمك بزرگي در بالابردن درخواست در فروشگاههاي عمده و يا بازار فروش مي‌كند توسعه فروشگاهها و خريد خريداران نموده و به توسعه خريد منجر گرديده است.اين امر باعث گرديده كه بيشتر تصميمهاي جديد در فروشگاه‌ها گرفته شود. در واقع روش عرضه و نمايش كالا براي فروش بيشتر نموده است. 


اين نوع آگهي‌ها به طريق مختلفي ارائه مي‌گردند كه ممكن است از يك فرم ساده بريده شده از يك جعبه تا حالت پيشرفته با استفاده از مواد پلاستيكي ، فلزي ، چوبي و ساير مواد ساخته شوند. البته انتخاب مواد و مصالح و حتي فرم هر يك از اين استندها بستگي و ارتباط مستقيم به عملكرد و خواسته‌هاي بازار فروش در رابطه با نحوه عرضه كالا دارد. روش نماياندن با نوع كالا و طريقه استفاده از آن در فروشگاهها تغيير مي‌يابد و با توسعه تكنيك شكلها و فرمها و حتي مواد و مصالح تغيير مي‌يابد.

چگونگي نمايش طرحهاي استند؟

براي تأثير تبليغات ، طراح بايد با روشهاي مختلف بازاريي و تبليغات آشنايي داشته باشد. او عضو گروهي است كه مسئوليت آنها رسيدن به هدفهاي بازاريابي در يك شركت سفارش دهنده است. پس بايد از هدف سفارش دهنده آگاهي داشته باشد و از ارزشها و قدرت كالايي كه مي‌خواهد تبليغش را انجام دهد اطلاع داشته باشد و سپس طراحي را براي رسيدن به اين هدف به نمايش گذارد. طراحي كه كار تبليغاتي انجام مي‌دهد فقط يك نوع كالا و يك بار استفاده و يا يك بازار فروش طراحي نمي‌کند. او در همه اين زمينه‌ها فعاليت دارد و بايد با آگاهي كامل كار تبليغاتي را به انجام رساند. البته اين بدان معني نيست كه طراح در حد مدير فروش و يا مدير توليد مسئول است، اما بايد از اطلاعاتي كه اين افراد در اختيار وي قرارمي‌دهند در رسيدن به يك طرح قوي استفاده نمايد. 

طراح استند ، يك گرافيست ساده نيست كه نقطه نظرات او ، فقط رنگ و استفاده از ديگر وسايل هنر در كارش باشد ، بلكه وي بايد اين ابزار را با استفاده از هوش و خلاقيت خويش بكارگيرد. تبليغات براي فروشگاههاي كوچك زمينه‌اي ديگر است كه طراحي بايد با آن آشنايي كامل داشته باشد. به عنوان يك طراح بايد خاطرنشان نمود مسئوليت آشنايي با مسائل فروش تنها برا ي كمك به فروش بيشتر ، نبايد در نظر گرفته شود ، بلكه جلب توجه و راهنمايي خريدار با خود جزئي از وظايف طراحي است. مسئله ديگر كه بايد به آن توجه گردد اين است كه بايد ديد مشكلات طراحي استند در محل‌هايي از قبيل داروخانه‌ها ، سوپر ماركتها ، پمپ بنزين‌ها ، فروشگاههاي بزرگ و كوچك و نمايشگاهها و ساير مكانها چيست؟ و احتياجات نمايشي آنها چه چيز مي‌باشد؟ طراحي بر روي پانل و يا تخته سياه و ميزكار در اتيله براي يك تبليغ ، يا به نمايش درآوردن آن براي خريدار و مديريت يك فروشگاه تفاوت بسياري دارد. بايد ديد هنگامي كه يك طرح عجيب با فرمهاي پيچيده و غير واقع‌بينانه معرض ديد مردم قرارداده مي‌شود چه تأثيري را روي آنان خواهد گذاشت؟ 

بهترين توصيه براي طراح اين است كه آشنايي كامل با محيط فروشگاه داشته باشد. بسيار اتفاق مي‌افتد كه يك طراح با سابقه فراموش مي‌كند كه يك بازديد ساده از محل نمايش چگونه مي‌تواند مشكلات طراحي براي كار تبليغاتي را حل نمايد. يكي از اصول مهم كه براي طراحي مفيد و با ارزش است اين مسئله مي‌باشد كه قبل از انجام هر گونه طراحي ، صحبت و گفتگويي با فروشنده يا مغازه‌دار در قسمتهاي مختلف داشته باشد تا بداند كه مردم با سليقه‌هاي متفاوت چگونه فكر مي‌كنند و چه احساسي دارند. بازديد طراح از كارخانه و نحوه چگونگي توليد نيز مي‌تواند راه‌حل‌هاي مناسبي را به او نشان دهد. از جمله چگونه كالا بسته‌بندي و حمل مي‌شود ، مشكلات و مسائل مهندسي خط توليد چيست؟  

اين عمليات به صورت زنجيره‌اي به هم پيوسته‌اند. هر كدام از اين فعاليتها از شروع توليد تا بسته‌بندي ، بارگيري، حمل و نقل و تخليه بايد مورد توجه قرارگيرد. اين فعاليتها مسائل مربوطه خود را دارا هستند و قبل از تحويل كار به گرافيست بايد آن مشكلات را حل نمود. اكثر اين مشكلات بازاريابي هستن ، اگرچه با موثر بودن نوع تبليغ و طراحي نيز بي‌ارتباط نيستند. بازار فروش و عرضه كالا براي يك گرافيست مانند يك ميدان مسابقه است و نتيجه تأثير برد كار تبليغاتي را آمار فروش نشان خواهند داد. خلق كردن يك كار خوب ، براي استند يك مسئله تخصصي است و تنها يك راه و يك وسيله براي شروع كار وجود ندارد. بيشتر اوقات روشهاي گوناگون را براي صنايع گوناگون مي‌توان آزمود. نكته مهم اين است كه اطلاعات تبليغاتي را چگونه در محل قرارگرفتن استند به نمايش درآورد. 

از فاكتورهاي مهم ديگر كه در طراحي اثر مي‌گذارد مقدار بوجه‌اي است كه در اختيار طراحي قرارمي‌گيرد. قدم بعدي در نظرگرفتن مواد و مصالحي است كه طراح در ساخت استند از آنها مي‌خواهد استفاده نمايد. پس از انتخاب ماده ساخت بايد اندازه و مشخصات صحنه‌اي كه مي‌خواهند استند را در آن به نمايش بگذارند معين نمود و براي هر كالا راه‌ حل مناسبي را ارائه داد. سپس نوبت به مراحل اوليه ساخت و آماده‌سازي مي‌رسد و پس از اتود زدن و تصميم‌گيري نهايي ، كار آماده‌سازي مدل اصلي شروع مي‌گردد. فاكتور مهم ديگر در ساخت استند ، زمان است. بدين معني كه مدت زماني كه براي طراحي و ساخت استند مقرر مي‌گردد در تصميم‌گيري گرافيست در انتخاب مواد تأثير بسزايي دارد. بنابراين به طور واضح و روشن ، سه فاكتور مهم بودجه ، زمان و تخصص هاي حرفه‌اي در ساخت اين ماكتها تأثير بسزايي را دارند.

توليد

طراح يك پل ارتباطي قوي ميان توليدكننده و مصرف‌كننده مي‌باشد. وي نماينده توليد كننده است كه بايد سرويسهاي سازمان و يا كارخانه خود را به فروش برساند. او بايد مشكلات توليد كننده را از نظر فروش به مصرف كننده حل نمايد تا بتواند سفارشهاي پياپي بگيرد. در واقع سفارش ساختي كه يك توليد كننده دريافت كننده دريافت مي‌كند در نتيجه زحمات يك گروه فعال تبليغاتي است. خلاقيت و نوآوري كار هر روز يك توليدكننده مي‌باشد. اما بايد دانست كه ساخت و پركردن يك ويترين هر چقدر هم ساده باشد خالي از دردسر نيست. توانايي حل اين مسائل در كوتاه مدت يكي از نقاط قدرت صنعت ساخت استند به حساب مي‌آيد. اما مسئله مشتركي كه همه طراحان استد بايد در نظر بگيرند، توانايي توليد و ساخت با كيفيت بالا و به موقع حاضر نمودن طرح و ماكت اصلي است. طراح استند مسئول تغييرات تكنيكي و فني و همچنين ايده‌هاي اساسي بازاريابي است. 

ما به دفعات استندهاي تبليغاتي پلاستيكي يا مقوايي را در فروشگاه‌ها ديده‌ايم. اين نوع استند از اجزاء مهم در تشويق به خريد به حساب مي‌آيند و در آينده نيز همچنان به پيشرفت خود ادامه خواهند داد. پلاستيك ، جزء گروه مواد مصنوعي است كه به راحتي مي‌توان آنرا تحت فشار و حرارت بصورت دائمي و ثابت به شكل مورد نظر درآورد. استفاده از انواع پلاستيك، به مسائل مختلف از جمله موارد مصرف و مكان مصرف كه مثلاً در خارج از ساختمان استفاده مي‌شود يا داخل، نوع نور و طريقه توليد بستگي دارد. پلاستيكها از طريق فرمول و نام با يكديگر تفاوت دارند و قطعاً تجربه طراحي در انتخاب نوع آنها مؤثر است.

بسياري از اوقات مي‌توان از پلاستيك براي شبيه‌سازي ديگر مصالح استفاده نمود، از جمله جنسيت چوب،‌ شيشه و ساير مواد. همان طور كه بارها گفته شده ، خلاقيت كليد اصلي طراحي است. در طراحي استند لازم است به همان اندازه كه به مواد و مصالح توجه مي‌شود به گرافيك استند نيز توجه كافي مبذول گردد و بايد گفت كه يك رابطه كاري خوب و صميمانه ميان طراح و توليدكننده براي استفاده از تكنولوژي جديد صنعتي بسيار مهم و لازم مي‌باشد.


استند نمایشگاهی و فروشگاهی ؟

استند محصولی است که از آن برای نمایش و تست محصولات مختلف از جمله آرایشی، بهداشت شخصی،زیور آلات،تلفن همراه و ...استفاده می شود.

استند آرایشی ؟

لوازم آرایشی از جمله محصولاتی هستند که بازار فراوانی در داخل و خارج کشور دارند. این لوازم با توجه به تنوع طرح و رنگ و نوع محصول و نیاز به معرفی دقیق محصولات به مشتریان احتیاج به استندی دارند که بتواند علاوه بر نمایش تنوع و کالیته ی رنگی محصولات از نزدیک ، به خریداران فرصت تست لوازم آرایشی داده شود.

  طراحی استند نمایشگاهی

طراحی ظاهری و فنی این استند ها می تواند تاثیر چشمگیری در تبلیغ محصول و جذب مشتری و فروش از طریق پروموشن داشته باشد. در واقع همانگونه که انسان ها نیاز به لباس دارند و نوع، جنس و ترکیب بندی این لباسها در معرفی شخصیت افراد موثر است، لوازم آرایشی نیز نیازمند استندی هستند که بتواند به آنها شخصیت داده و برند شرکت تولید کننده را معرفی و متمایز کند. از این نوع استند  برای انواع محصولات آرایشی از جمله :کرم پودر، سایه، رژ لب، ریمل، لاک ناخن، لنز و ...استفاده می شود.

این استند ها انواع مختلفی دارند از جمله :

استند رومیزی ؟

از این نوع استند برای نمایش طیف محدودی از محصولات آرایشی استفاده میشود که به صورت رو میزی در فروشگاههای لوازم آرایشی، آرایشگاهها و داروخانه های کوچک از آن استفاده می شود.

 استند رومیزی

استند ایستاده ؟


این نوع استند دارای ابعادی متوسط می باشد که غالبا دارای سطحی شیبدار برای چیدن لوازم آرایشی می باشد و معمولا در قسمت پایه ی این استند ها محفظه ی کشویی یا کمد دار برای انبار کردن محصولات تعبیه می شود. تعداد و تنوع محصولات در این نوع استند بیشتر از نوع رومیزی می باشد.

استند ایستاده

استند آرشیپل ؟

استند آرشیپل از ابعاد بزرگتری نسبت به استند ایستاده بر خوردار می باشد و عمق کمتری دارد و از چند ردیف طبقه شیبدار برای نمایش ارگونومیک محصولات تشکیل می شود این نوع استندها نیز می توانند در قسمت تحتانی خود کشو و یا کمد داشته باشند.

 استند آرشیپل

وال استند ؟

این نوع استند معمولا از ترکیب چند استند آرشیپل تشکیل می شوند که به صورت دیواری در طراحی داخلی فروشگاهها و گالری های آرایشی استفاده می شود و معمولا قابلیت نمایش دادن و انبار کردن تمامی محصولات یک برند آرایشی را دارا می باشد. در ساختمان بعضی از این استندها از میز توالت و صندلی برای تست کردن هر چه بهتر محصولات استفاده می شود.

وال استند


استند جزیره (آیلند) ؟

این استند در فضای میانی فروشگاهها و گالری ها قرار می گیرد. ابعادی متوسط دارد و همانگونه که از نامش پیداست این امکان را به مشتری می دهد که از همه جهات، محصول را ببیند.

استند لوازم شخصی برقی ؟

این نوع استند برای نمایش و تست لوازم شخصی برقی از جمله: ریش تراش، اپیلاتور، اتوی مو، حالت دهنده ی مو و ... به کار می رود و معمولا این وسایل به کمک یک شخص پروموتر به به مشتری معرفی می گردند و مشتری این فرصت را دارد که با تست کردن این لوازم، به طور اجمالی با کیفیت و کارایی آنها آشنا شود. در قسمت پایینی این استندها محفظه ای برای انبار کردن موقت محصولات وجود دارد.

استند لوازم شخصی برقی

کانتر فروشگاهی لوازم شخصی برقی ؟

از این نوع کانتر برای نمایش چند گونه محصول برقی مختلف استفاده می شود و معمولا در فروشگاههای بزرگ به صورت چندتایی کنار هم قرار می گیرند. این روش موجب می شود علاوه بر این که ویترینی بزرگ جهت نمایش محصول به وجود آید، امکان بررسی و تست محصولات به مشتری داده شود.

کانتر فروشگاهی لوازم شخصی برقی